V letošní sezóně jme nastupovali v Okresním přeboru starších přípravek OFS Hradec Králové. Vzhledem k tomu, že máme v této kategorií dostatek dětí rozhodli jsme se do soutěže přihlásit dva týmy, které byly rozděleny podle ročníků. Starší (2008) působily jako Áčko, mladší (2009 a mladší) Béčko.

Sezónu jsme začali v polovině srpna a to 8 denním soustředěním v Orlických horách, které se povedlo na jedničku. Příliš jsme se nevěnovali fotbalovým dovednostem, úkolem bylo stmelit partu a užít si společného času. I přes to, jsme odehráli dva turnaje, které ukázaly, že letošní rok by mohl být úspěšný. Děti se prezentovaly velmi dobře, straší Áčko vyhrálo miniturnaj Kunštát cup a následně i větší akci v polských Krosnowicích. Béčko se rozhodně neztratilo. Koncem srpna velmi oslabené Áčko odehrálo turnaj v České Skalici, kde jsme hráli velmi dobře a v konkurenci krajských týmů s předvedenou hrou obstáli.

Od září obě přípravky začaly trénovat společně v Malšovce 3x týdně. Po celou sezónu, stejně jako v letech minulých, byly tréninky zaměřeny výhradně na individuální dovednosti. Vůbec se netrénovaly herní situace, žádné rohy, auty, standartky…Sami jsme byli zvědaví jak se s tímto přístupem dětem bude letos dařit v soutěži. Určitým překvapením byl fakt, že od prvního kola až do posledního své soupeře začalo Áčko drtit, zvítězilo ve všech 20ti zápasech a nastřílelo cca 250 branek k 20 obdrženým. Béčko se postupně prosazovalo více a více velkým úspěchem byl postup do jarní finalové skupiny. Mimo soutěžní utkání oba týmy odehrály spousty přátelských zápasů. Áčko několikrát s Třebší ,,A,, či Dobruškou/Opočno, Béčko velmi často s Třebší ,,B,, a taktéž se souklubím Dobruška/Opočno. Vždy jsme si v těchto zápasech skvěle zahráli a i přes to, že na výsledek nebyl kladen důraz, neprohrávalo se. Nastavená
cesta se zdála dobrá.

Z intenzity tréninku se neslevilo ani přes zimu. Oba týmy makali 3x týdně, z toho dvakrát na umělé trávě, jednou v tělocvičně. Sluší se poděkovat rodičům, že ani jednou se nemusel trénink rušit kvůli účasti. Chodilo se v jakýchkoliv podmínkách. Nezahálelo se ani v zimních halových turnajích. Áčko absolvovalo akci v Kostelci nad Orlicí, Slávii HK, Heřmanově Městci a Dvoře Králové. Z prvních dvou turnajů tým přivezl medaile za 2. a 3. místo. Béčko hrálo ve Vysoké n/L, v Třebši, Náchodě a Stěžerskou zimní ligu. Sportovní úspěch nenastal, nicméně progres dětí byl jasně viditelný.

Jak Áčko tak Béčko postoupilo do jarní finalové části Okresního přeboru OFS HK. Na způsobu tréninku se nic neměnilo a stejně jako na podzim starší tým své soupeře drtil. Každým zápasem se zlepšovala hra od brankářů, kteří u nás musí rozehrávat konstruktivně po zemi. Individuální dovednosti hráčů se opět viditelně posouvaly. Těší nás, že děti příchozí teprve nedávno se zapracovaly tak, že již dnes téměř není znát chybějící období z mladší kategorie. Áčko absolvovalo opět 20 zápasů, z kterých 18 vyhrálo a pouze dvakrát podlehlo. Stejně jako na podzim nastřílelo přes 200 branek a obdrželo necelých 50. Jednalo se v tomto ohledu o suverénně nejlepší počin z celé soutěže a to i za poslední roky. Konečné 2.místo v okrese HK je skvělé. Odehráli jsme výborné zápasy, především s týmem z Předměřic, který k dětskému fotbalu přistupuje podobně jako my. Tyto utkání měly vysokou úroveň fotbalovosti.

Béčko se ve finalovce učilo. Byl to pro ně křest ohněm, jelikož většina týmů je přehrávala fyzickou silou. Opět jako u starší kategorie bylo znatelné zlepšení většiny jedinců. Jmenoval bych především brankáře Alexe Biedermanna, který roste v rozehrávce z nohy, tak skvělé kličky od Matěje Benáka či Prokopa Zemana. U těchto dětí byl vidět nejznatelnější nárůst výkonnosti. Béčko uhrálo 11 bodů ve 20ti utkáních a hrdě tak můžeme říct, že se oba naše týmy umístily v první 10. OFS HK.

S působením našich manšaftů v okrese jsme spokojeni a budeme zde i nadále v této věkové kategorii nastupovat. Zklamáním pro mě osobně je přístup některých ,,konkurenčních,,týmů kteří aplikují dospělý fotbal se zaměřením výhrát za každou cenu. Vím, že je to každého věc, nicméně jako trenéři dětí v jednom regionu bychom, dle mého názoru, měli dodržovat určité zásady, které nám na všech možných seminářích vštipuje FAČR. Stačilo by přitom začít respektovat pravidla, která jsou psána v brožurách OFS. Třeba zákaz hraní přes půl, tak aby se do hry dostali všechny děti na hřišti, nebo nedostávat brankáře do stresu při rozehrávce, vyklidit mu vápno, tak aby konstruktivně založil hru.

Ročníky 2008 budou v sezóně 2019-2020 působit v krajském přeboru mladších žáků. Jelikož nemáme k dispozici hráče 2007 budou to mít děti výsledkově těžké. Nicméně podstatnější je fakt, že si vůbec můžeme tuto soutěž dovolit hrát bez souklubí. To vidím jako naše vítězství…

Nechci ani zapomenout na poděkování téměř všem rodičům. Neměli jsme v sezóně problém s účastí na trénincích a zápasech. Naprostá většina plnila dohodnuté a řídila se podle harmonogramu. Vím, že je to kolikrát těžké obětovat víkend kvůli zájmu jen jednoho člena rodiny a právě proto si vašeho přístupu nesmírně vážíme. Fotbal je kolektivní sport a u dětí ještě v mnohem větším rozsahu. DĚKUJEME!

PK